Meteorologická stanice

Maršov u Úpice, okr. Trutnov, 500 m n.m.
Teplota vzduchu

- °C

- °C / 3 hod
Vlhkost vzduchu

- %

- % / 3 hod
Tlak vzduchu

- hPa

- hPa / 3 hod
Denní úhrn srážek

- mm

Roční: mm

Generovaní SYNOP a METAR zprávy z meteorologické stanice

Zpráva SYNOP obsahuje identifikační sekci (den v měsíci, hodina, identifikace jednotek rychlosti větru, indikativ stanice a oblastní indikativ), sekci 1 (horizontální dohlednost, směr a rychlost větru, teplota vzduchu a teplota rosného bodu, tlak vzduchu, tlaková tendence, stav a průběh počasí, množství srážek a údaje o oblačnosti), sekci 3 (extrémní teploty vzduchu, stav půdy, výška sněhové pokrývky, trvání slunečního svitu, množství srážek, nárazy větru, námrazky a další informace) a sekci 4 (údaje o oblačnosti pod úrovní stanice) a v sekci 5 (v ČR relativní vlhkost, půdní teploty, detekovaná oblačnost). Zpráva SYNOP se na profesionálních meteorologických stanicích sestavuje a vysílá ve všech synoptických termínech, tj. každou hodinu.

Tato amatérská automatická meteorologická stanice nemá přiřazený svůj vlastní WMO indikativ. WMO ID použité v SYNOP zprávě (11799) je vymyšlené a zpráva se neodesílá do mezinárodní výměny dat !

METAR je kód pro pravidelná hlášení meteorologických informací, používaný hlavně v letectví. Název je původně zkratka z francouzského message d’observation météorologique régulière pour l’aviation – „pravidelná letecká meteorologická zpráva“.